کد خبر: 3567

سایت العربی الجدید به نقل از منابعی مدعی شد که اقلیم کردستان عراق نفت را به قیمت ناچیزی به رژیم صهیونیستی می‌فروشد

.
به گزارش جام کوردی، سایت العربی الجدید مدعی شد: اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۲ تاکنون نفت را بدون اجازه دولت فدرال به خارج از اقلیم صادر می‌کند. این دومین ماه متوالی است که اربیل در اجرای توافق اخیر با بغداد درباره نظارت اقلیم کردستان بر روند صادرات نفت تعلل می‌کند.
این سایت مدعی شد که مقامات رژیم صهیونیستی نفت عراق را با قیمت بسیار ناچیزی بین ۱۵ تا ۱۷ دلار برای هر بشکه خریداری می‌کنند.
در همین راستا یک مسؤول عالیرتبه عراقی به العربی الجدید گفت: فراکسیون‌های سیاسی از عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خواستند پرونده نفت را با مسؤولان کرد در اربیل و سلیمانیه و لزوم پایان دادن به روند قاچاق نفت بررسی کند.
به گفته این مسؤول، نمایندگانی از جنبش تغییر در اقلیم کردستان عراق اطلاعاتی را درباره قاچاق نفت از طریق ترکیه و قاچاقچیان به پارلمان عراق در بغداد ارائه کرده‌اند.
نفت از میدان نفتی بین کرکوک و شهرک کویسنجق و میدان باباگرگر و میادین جنوب شرق اربیل استخراج می‌شود.
به گفته مسؤول عراقی مذکور، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به بنادر مرسین و جیهان ترکیه منتقل و از آنجا از طریق نفتکش‌های برخی کشورهای خارجی به خاورمیانه و بخشی از آن به بندر اشدود در اراضی اشغالی منتقل می‌شود.
این مسؤول تأکید کرد که افزایش اختلافات سیاسی میان احزاب و گروه‌های کرد در اقلیم کردستان موجب فاش شدن اطلاعات مهمی درباره قاچاق نفت شده است.
بر اساس قانون اساسی عراق هرگونه همکاری یا تعامل با رژیم صهیونیستی جرم است.
به رغم اینکه بغداد و اربیل به توافقی قبل از تدوین بودجه سال کنونی برای نظارت شرکت سومو بر صادرات نفت عراق از میادین اقلیم کردستان به خارج در ازای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم دست یافتند اما اربیل تاکنون پرونده صادرات نفت را به بغداد تحویل نداده است. دولت مرکزی نیز هنوز حقوق پیشمرگ‌ها را پرداخت نکرده است.
عضو جنبش تغییر گفت که پول‌های حاصل از فروش نفت به رژیم صهیونیستی در بانک‌های اروپایی و ترکیه در حساب‌های رهبرانی کرد در اربیل و سلیمانیه نگهداری می‌شود.
براساس اطلاعات رسانه‌های غربی اسرائیل بزرگترین وارد کننده نفت از اقلیم کردستان عراق محسوب می‌شود. بعد از اسرائیل ایتالیا بیشترین نفت را از اقلیم کردستان وارد می‌کند

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر