کد خبر: 3636

وزیر خارجه ترکیه از تمایل کشورش برای عادی سازی روابط با اقلیم کردستان عراق و سفر به اربیل به این منظور خبر داده است.

به گزارش کردستان خبر، چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتی مطبوعاتی گفت ما روابط خود با اربیل(اقلیم کردستان عراق) را عادی خواهیم کرد و تمایل دارم به اربیل و سلیمانیه سفر کنم. آنها(اقلیم کردستان عراق) هم می دانند که همه پرسی انجام شده قابل اجرا نیست، با وجودی که ما آنها را نصیحت کردیم که همه پرسی(جدایی) را برگزار نکنند، ولی متاسفانه این حادثه رخ داد.

 

ما معتقدیم که آنها(اقلیم کردستان)، روابطشان را با بغداد به حالت عادی باز می گردانند واین مسئله خوبی است و از آن حمایت می کنیم، ما نیز روابط خود را عادی خواهیم کرد، البته ما هیچ مشکلی با برادران کُرد خود در عراق و سوریه نداریم و مشکل ما فقط با حزب کارگران کردستان است.

 

وزیر خارجه ترکیه افزود همچنانکه مقامات اقلیم کردستان عراق، همان مشکل را با حزب کارگران دارند که امنیت آنها را برهم می زند، به همین سبب فرودگاه ها باز است و هواپیمایی ترکیه، پروازهای خود به شهرهای اقلیم کردستان را از سرگرفته است، ما اعتقادی به اینکه مشکلی وجود دارد، نداریم، روابط خود را عادی خواهیم کرد و به صورت اساسی از کردهای عراق حمایت می کنیم.

 

چاووش اوغلو اظهار داشت: در گذشته نتوانستم به اربیل سفر کنم و علت آن، جلسه محاکمه برنسن کشیش آمریکایی بود و من باید بغداد را ترک می کردم، ولی در مرحله آینده به اربیل و دیگر شهرها سفر خواهم کرد، من حتی ممکن است به سلیمانیه، کرکوک، بصره، نجف و شهرهای دیگر در صورتی که فرصت فراهم شود، سفر کنم، قطعا از سفر به موصل هم خرسند خواهم شد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر