کد خبر: 1295

فراخوان تولید آثار ویدئویی، گرافیکی و متنی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی در فضای مجازی در کردستان اعلام شد.

به گزارش کردستان خبر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همکاری مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی و با هدف اطلاع رسانی و افزایش اگاهی عمومی در این حوزه به حمایت از تولید آثار ویدئویی، گرافیکی و متنی با موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی موجود در فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال اقدام می‌کند.

اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مناطق حاد بحرانی و ناهنجاری های اجتماعی از جمله موضوع آثار این فراخوان اعلام شده است که اصحاب فرهنگ و هنرمی توانند ایده ها و طرح ها خود را به دبیرخانه پیشگیری از آسیب های اجتماعی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ارائه کنند.

در این فراخوان سقف حمایت از طرح‌ها و ایده‌های منتخب ویدیویی ١٥میلیون ریال و آثار گرافیکی و متنی یک میلیون و ٥٠٠ هزار ریال اعلام شده است که آثار ویدیویی (یک دقیقه ای) شامل نماهنگ، انیمیشن و ..، پیام گرافیکی و کارتونی (کاریکاتور و ...)، پیام متنی شامل طراحی پیام‌های هشداردهنده، اطلاع‌رسانی و ... (اینفوگرافیک) است.

هر گونه تولید و انتشار محتوا در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی باید بر اساس شاخص‌های تولید آثار باشد که این شاخص‌ها به دو بخش اصلی شامل شاخص‌های تاکیدی و اجتنابی تقسیم می‌شود.

مؤلفه‌های اجتنابی دربردارنده پرهیز از هر گونه بیان و به تصویر کشیدن واضح و روشن شیوه‌های دسترسی و استعمال سیگار، مواد و الکل، رفتارها و ابزارهای خشونت‌آمیز، روابط غیرمتعارف و دوستی‌های ناسالم دختر و پسر در مهمانی‌ها، مکان‌های آموزشی و ... ، خرده فرهنگ‌های بزهکارانه، پیام‌های ناامیدی و القای یأس و تحقیر به مخاطبان، محتوای مبتنی بر سیاه‌نمایی نسبت به مراجع قضایی، انتظامی و متولیان بخش سلامت کشور و پرهیز از توصیه ها، شعارها و پیام‌های کلیشه‌ای، تکراری و تبلیغی است.

مؤلفه های تاکیدی نیز بر پیامدهای فردی و اجتماعی هر یک از آسیب های اجتماعی یادشده در عوامل خطرزا، رفتارهای اجتماعی سلامت و مهارت های زندگی مانند مهارت نه گفتن، تفکر انتقادی، ویژگی های شخصیتی جوانان و اهمیت آن در توسعه کشور، مسیرهای موفقیت و امید بخش پیش روی جوانان و نسل آینده، بیان واقعی، دقیق و درست مشکلات فعلی جوانان از زبان خودشان، ارزش ها و عناصر فرهنگی مشترک با رویکرد ایجاد همبستگی و همدلی اجتماعی مبتنی بر توسعه محلی، ایجاد احساس تعهد و تعلق خاطر به محیط های مختلف زندگی مانند خانواده، مدرسه و اجتماعی، افزایش و ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی در پیروزی بر مشکلات و توجه به شاخص ها، مولفه ها و عناصر فرهنگی و قومی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود بومی تاکید دارد.

انتهای پیام

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر