کد خبر: 1417

رئیس پژوهشکده کردستان شناسی با اشاره به تدوین دایره المعارف کُرد و کردستان افزود:اقدامات لازم این کار در سال جاری در دستور کار است.

به گزارش کردستان خبر، امید قادرزاده روز سه شنبه در نشست خبری اظهار کرد:پروژه حمایت از دانش های بومی محلی استان از سه سال گذشته تاکنون توسط این پژوهشکده آغاز شده و با جدیت دنبال می شود ودر راستای اجرای این پروژه، جلد یک و 2 کتاب شغل های کهن شهر سنندج توسط فریدون حسین پناهی تالیف و به چاپ رسیده و تا پنجم اردیبهشت امسال نیز جلد سه و چهار آن منتشر خواهد شد.
وی با بیان اینکه از بین رفتن شغل ها و پیشه های قدیمی یک منطقه به معنی از بین رفتن فرهنگ و تاریخ و ادبیات آن منطقه است، افزود: هدف از پروژه حمایت از دانش های بومی محلی احیای تمدن کهن استان در زمینه های مختلف است.
رئیس پژوهشکده کردستان شناسی همچنین به چاپ 35 جلد کتاب در حوزه زبان و ادبیات کُردی و تاریخ و فرهنگ کُردی توسط این پژوهشکده اشاره کرد و یادآور شد: در چند سال اخیر همایش های ملی و بین المللی برگزار شده که مهنترین آنها همایش بین المللی ادبیات کُردی است.
قادرزاده برگزاری 20 نشست تخصصی، انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی در زمینه های مختلف، تدوین سندهای توسعه استان و تاسیس رشته زبان و ادبیات کُردی را از دیگر فعالیت های این پژوهشکده اعلام کرد.
وی همچنین به تدوین دایره المعارف کُرد و کردستان به همت این پژوهشکده اشاره کرد و گفت: اقدامات لازم برای انجام این کار در سال جاری در دستور کار است.
پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان از سال 79 و با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری راه اندازی شده است.

 

انتهای پیام/

 

ایرنا

اخبار مرتبط
ارسال نظر