بیژن کامکار:

کد خبر: 2142

کامکار گفت: دف زیبا، باشکوه و دارای قداست است.

به گزارش کردستان خبر، نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی "دف نوای رحمت" صبح روز شنبه 27 مردادماه در حوزه هنری برگزار شد.

بیژن کامکار، نوازنده و خواننده موسیقی کردی ضمن تسلیت درگذشت عزت الله انتظامی گفت: عزت الله انتظامی 60 سال در زمینه تئاتر و سینما ابرمرد ایران بود. ضیاءالدین دری هم خیلی زود از میان ما رفتند و نتوانستند پروژه سنجرخان را به پایان برسانند. در نظر عوام هرچه که گرد باشند و بر روی آن پوست کشیده باشند، دف است در صورتی که این درست نیست. متاسفانه تاریخ موسیقی ما گنگ است بخصوص بعد از صفویه تاریخ موسیقی ما نابود شد.

 

کامکار با بیان اینکه در اشعار کلاسیک ما از دف گفته شده است، عنوان کرد: در زمان حمله اعراب به ایران موسیقی حرام می شود و برخی لوازم موسیقی همچون عود و چنگ می روند و بعضی سازها نیز بست نشینی می کنند. دف بعد از بسط نشینی، در سال 1350 به میان مردم برگشت. دف یک ساز اصلی ایرانی است و جای هیچ سازی را تنگ نکرده است. دف به کمک سایر سازها آمده است و راه سایر سازهای کوبه ای را روشن و شفاف کرد، در واقع می توان گفت دف جا را برای سایر سازها وسیع تر کرد.

 

وی با اشاره به اینکه موسیقی به طور عام از لحاظ کمی خیلی رشد کرده است، بیان کرد: یک زمان من تنها دف نواز ایران بودم، در حال حاضر میلیون ها دف نواز در ایران و خارج از کشور داریم. فاصله چندانی به جهانی شدن دف وجود ندارد، دف سازی زیبا، باشکوه و پراحساس است. خوشبختانه جوانان در اقصی نقاط ایران از این ساز استقبال کردند. بنده در فسیتوال ذکر و ذاکرین و همچنین در 3-4 دوره جشنواره دف نوازی رحمت بودم. می توان بگویم که جشنواره دف نوازی رحمت در حد یک فستیوال حرفه ای برگزار شده است.

 

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تصریح کرد: تنها مشکلی که جشنواره دف نوای رحمت و تمام فستیوال ها دارند این است که به نفرات برگزیده یک جایزه می دهند و آنها رها می شوند. ای کاش فکری به حال این نفرات برتر می شد تا بتوانند هنر خود را در جاهای دیگر عرضه کنند.

 

کامکار خاطرنشان کرد: 4 نهاد یعنی وزارت ارشاد، آموزش و پرورش و رادیو و تلویزیون باید متولی موسیقی باشند. هر کدام از اینها باید یک ارکستری داشته باشند، در این صورت ببینید چقدر از موزیسین ها مشغول کار خواهند شد. در هیچ اشل حقوقی کشور استخدام یک موزیسین وجود ندارد. امیدواریم که فستیوال دف نوای رحمت جهانی شود.

 

این خواننده و نوازنده با اشاره به قداست دف اظهار داشت: برخی جاها حرمت و قداست دف را حفظ نمی کنند اما آنقدر استفاده های خوب از آن می شود که استفاده های نادرست دیده نمی شود. توصیه می کنم بدون ورزش، نرمش و خودسازی طرف ساز نروید. خوشبختانه استقبال بانوان از دف زیاد است. دف سازی سنگین است که در کنارش ورزش و خودسازی لازم است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر