کد خبر: 2331

٦٤ اثر از نویسندگان کشور به دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز واصل شد.

به گزارش کردستان خبر، قطب الدین صادقی، با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز، اظهار کرد: بعد از پایان یافتن مهلت ارسال متون نمایشی به دبیرخانه این جشنواره ٦٤ اثر از نویسندگان کشور به دبیرخانه این جشنواره واصل شد.

وی ادامه داد: ٣٠ متن نمایشی از استان کردستان، ١٦ اثر از کرمانشاه، ٩ متن نمایشی از آذربایجان غربی، سه نمایش از ایلام، یک نمایش از خراسان رضوی، یک نمایش از استان خراسان شمالی، سه اثر از استان تهران و یک نمایش نیز از لرستان تا این لحظه به دبیرخانه جشنواره واصل شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین نمایشنامه های رسیده به دبیرخانه جشنواره از استان کردستان است، عنوان کرد: هاوینه هه وار، کولبه ره کان، چناره کان، ناف بلوط ها، نیو، وست، ئاوینه، فه راموشی، به رزه فر، به فرین، میترا، چاوه روانه کان، سه بره کان، حه وا و سیوی سور، دواهه مین هه نار، به رازه کان از جمله این آثار است.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز، نمایشنامه های ریگا، خوتو چاوه ریی، خه ریکن دین، هاری، موسیقاییک بوژن کوشتن، ئامیین، کوتر، پنجیره کان، پاکیزه، نائر، سربازی، ئه وینار، شاره دوور، سه نوونه، به رده قاره مان و هه ناره را از دیگر آثار ارسالی نویسندگان استان کردستان به دبیرخانه جشنواره تئاتر کوردی سقز ذکر کرد.

صادقی، با بیان اینکه ١٦ اثر نمایشی از کرمانشاه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است، افزود: نمایشنامه های خون صلح، شوینیگ که مه لوچگه گان مرن، توخه ریک مردن بیود، بازی زاکان، چه مه دان، ارای تو که هنو ناتیده، چریکه ی تارا، آخرین بازدید اخیر، سه ر که ش، مرگ بر مرگ، خانوم، هانیه، گه لاریزان نه و تود، روژیار و روژان، هه ناسه بریا، باران از جمله این آثار است.

وی، نمایشنامه های به ردو و رتیاله، شه و بو ... مانگ له پشت هه ور بو، نامه، آنالیز، آخرین آوازی دوای  بای باکوور، مه لاییکه ت، کاتیک هه موان قارمان بن، چیا و ئه یاد، سنوور، را آثار رسیده از نویسندگان استان آذربایجان غربی برشمرد.

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز خاطر نشان کرد: بویه مر(مردشده)، از خراسان رضوی، له گه ل من هه تا داویا عشق برقسه از خراسان شمالی، شه ری له عنه تی از لرستان،  نمایشنامه های دادگاییک بو خه ونه کانی دایکم، سوارو، هه موومان باشین از تهران و نمایشنامه های ستاره ها، هه نار، ماندو له میره کان از ایلام از دیگر آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره است.

صادقی با بیان اینکه آثار پذیرفته شده در جشنواره توسط هیئت بازبین همزمان با ١٥ آبان امسال اعلام می شود، اذعان کرد: تمامی متون رسیده به دبیرخانه جشنواره که دارای شرایط مندرج در این فراخوان باشند مسقیماً به مرحله بازبینی جشنواره راه خواهند یافت.

 

وی توجه به ادبیات و زبان کوردی بعنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالتها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین با تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آیین های سنتی در این مناطق، ایجاد بستری مناسب و فضایی فرهنگی برای تبادل اندیشه های خلاق و نوگرایانه در بین هنرمندان عرصه ی نمایش و عامه ی مردم، بازآفرینی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی و مذهبی از طریق هنر فاخر نمایش، توجه ویژه و کشف استعدادهای جوان در عرصه های گوناگون نمایش و حمایت مستمر از این استعدادها، تلاش و حمایت برای به اجرای عمومی در آوردن تولیدات نمایشی در مناطق کوردنشین ایران اسلامی به زبان کوردی را از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز برشمرد.

 

قطب الدین صادقی یادآوری کرد: پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری و همراهی استانداری استان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی شهرستان سقز، شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان به صورت غیر رقابتی همزمان با دهه سوم آبان ماه سال جاری در شهر سقز برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر