کد خبر: 2875

سنندج میزبان نغمه ساز های آیینی، نمایش، رسومات محلی از هفت استان است.

  

به گزارش کردستان خبر،اولین مهرواره بوکه بارانه که 7 اذرماه با حضور هفت استان در سنندج آغاز به کار کرد، یکی از برنامه های این مهرواره شادپیمایی عروسک ها بود که با حضور پر شور علاقه مندان در بلوار شهید چمران حدفاصل میدان کوهنورد تا میدان امام شافعی سنندج برگزار شد.

 

در این مراسم عروسک های غول پیکر، عروسک هایی با نماد بوکه بارانه با نوای دهل و سورنا بلوار شهید چمران سنندج را پیمودند.

 

در این ویژه‌ برنامه شادپیمایی عروسک‌ها گروه های نمایشی مختلفی از استان های لرستان،کرمانشاه،همدان،قم،مرکزی،ایلام و کردستان به اجرای برنامه پرداختند.

 

در این روز دانش آموزان مدرسه راضیه سنندج با همراه داشتن عروسک بووکه بارانه نیز به اجرای سرود «بووکه بارانه» پرداختند که با استقبال حاضران در برنامه روبه‌رو شد.

 

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان اظهار داشت: شادپیمایی عروسک های غول پیکر و رونمایی از عروسک های آیینی از برنامه های این مهرواره است.

 

وی از ارسال ۱۰۵ عروسک آیینی به نمایشگاه این مهرواره خبر داد.

 

بوکه بارانه یکی از برنامه های است که در تمام اقوام و فرهنگ های ایرانی برای طلب باران با نام های مختلف وجود دارد.

 

 آشنایی نسل جدید با آیین ها و نمایش های گذشته از مهمترین اهداف این مهرواره است.

 

اولین مهرواره بووکه بارانه منطقه دو کشوری صبح روز چهارشنبه با حضور علاقه مندان در مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان آغاز به کار کرد و 7 استان به مدت دو روز ۲۶ اجرا را به نمایش در خواهند آورد و اجرا ها به صورت غیر رقابتی انجام خواهد گرفت.

 

گفتنی است، اولین مهرواره بوکه بارانه هفتم و هشتم آذر ماه با حضور استان های کردستان، قم، ایلام، لرستان، کرمانشاه، مرکزی و همدان در شهر سنندج برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

  

اخبار مرتبط
ارسال نظر