با معرفی برگزیدگان

کد خبر: 2899

پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز 4 اثر برتر را به جشنواره فجر معرفی کرد.

به گزارش کردستان خبر، پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز ظهر امروز با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و معرفی نمایش های راه یافته به جشنواره بین المللی تئاتر فجر بکار خود پایان داد.

 

در طول چهار روز برگزاری این جشنواره 9 نمایش داخلی، سه نمایش خارجی و یک نمایش در بخش ویژه این جشنواره به اجرای برنامه خود پرداختند.

 

در پایان هم از سوی اعضای هیئت کارشناسی نمایش های «شاره دور» از بیجار، «بازی زاکان» از کرمانشاه و «نائر» از سنندج برای اجرای عمومی در طول سال برگزیده شدند و این نمایش ها مورد حمایت مالی قرار می گیرند.

 

کارشناسان این دوره از جشنواره نمایش های «چه سه تلیکه» به کارگردانی فاتح بادپروا از مریوان، «هه ناری» به کارگردانی قطب الدین صادقی از سنندج و «هەموومان باشین» به کارگردانی سامان مهران و فرزاد حسن میرزایی از بانه و نمایش «بەردەرگای جەهەنم» از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی کردند.

 

در آیین اختتامیه این رویداد فرهنگی وهنری، فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: جشنواره تئاتر کُردی سقز به برندی ملی و جهانی تبدیل شده است.

 

کامل کریمیان، حضور منسجم اصحاب رسانه، حضور دکتر قطب الدین صادقی به عنوان دبیر جشنواره و غیر رقابتی شدن را از حُسن های این دوره از جشنواره برشمرد.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ثبت جشنواره تئاتر کُردی در تقویم جشنواره های کُردی به عنوان آرزوی دیرینه هنرمندان یکی دیگر از مطالبات مردم شهرستان سقز را سالن مناسب برای برگزاری برنامه های فرهنگی عنوان و اظهار امیدواری کرد این امر محقق شود.

 

دبیر این دوره از جشنواره هم عملکرد اصحاب رسانه در معرفی پانزدهمین دوره جشنواره را قابل تحسین توصیف و اظهار کرد: مسیر جشنواره به سمت فضایی آکادمیک حرکت کرد.

 

قطب الدین صادقی با بیان اینکه این فستیوال جزو 10 جشنواره برتر ایران بوده و در تقویم رسمی وزارت ارشاد ثبت شد، گفت: آثار ارسالی و اجرا شده در این جشنواره در سطح مناسب تری نسبت به سال های گذشته قرار داشتند.

 

صادقی اضافه کرد: غیر رقابتی کردن و اهتمام به مقوله آموزش و تولید متون از جمله نقاط قوت این جشنواره بود.

 

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ایران هم با بیان اینکه، جشنواره تئاتر کُردی، گامی است در پی پایش و پاسداشت غنی و ارجمند زبان و فرهنگ کُردی، این رودیداد را اتفاقی بزرگ جهت حفظ اصالتها و فرهنگ اصیل کُردی توصیف کرد.

 

شهرام کرمی  افزود: پانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز همانند معتبرترین جشنواره های دنیا برمبنای مخاطب محوری اجرا شد.

 

جلال قلعه شاخانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان کُردستان هم با اعلام اینکه پازل جشنواره های کُردی تکمیل می شود، گفت: سه جشنواره کُردی دیگر در راه است، جشنواره های فیلم، رسانه ها و موسیقی کوردی تا پایان سال برگزار می شود.

 

پنج کارشناس تئاتر متشکل از قطب الدین صادقی، ناصح کامکاری، باقر سروش، رضا رشادت، سامان سید ابراهیمی در طول چهار روز برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز امر آموزش و بیان مسائل علمی مربوط به هر کدام از نمایش هایی‌ که به روی صحنه رفتند را بر عهده داشتند.

 

از دیگر برنامه های جانبی این جشنواره برپایی نمایشگاه عکسی از دوره اول تا چهاردهم جشنواره تئاتر کردی سقز در مجتمع فرهنگی هنری اداره ارشاد اسلامی سقز و برگزاری نشست های نقد و بررسی و کارگاه های آموزشی بود.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر