کد خبر: 1880

محمد فنایی، داور پیشکسوت فوتبال کشورمان درباره فغانی موارد جالبی را گفت.

 به گزارش کردستان خبر، بعد از تلخی حذف تیم ملی کشورمان از رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه شنیدن نام علیرضا فغانی به عنوان داور بازی رده‌بندی بین انگلستان و بلژیک یک خبر شیرین برای فوتبال ایران به حساب می‌آمد. مساله ای که محمد فنایی، داور پیشکسوت فوتبال کشورمان که با ساندروپل فینال 1994 آمریکا را سوت زد، این موضوع را یک افتخار می‌داند. با این داور درخصوص عملکرد فغانی و اینکه گفته می شود او قصد خداحافظی دارد همکلام شدیم.

 

علیرضا فغانی به عنوان داور دیدار رده‌بندی جام جهانی معرفی شد. عملکرد او را تا به اینجای کار چطور دیدید؟

فغانی در این تورنمنت طوری کار کرد که نظر همه کارشناسان چه داخلی و چه بین‌المللی را به خودش جلب کرد و همه آن‌هایی که جزو جرگه برترین‌های این عرصه هستند او را مورد تحسین قرار دادند. به نظرم فغانی در این رقابت‌ها با هدف کار را پیش برد تا به یک جایگاه مناسب در جامعه داروی برسد. البته فیفا هم نسبت به او در رقابت‌های قبلی مثل فینال المپیک، باشگاه‌های جهان و جام کنفدراسیون‌ها شناخت خوبی داشت. به همین خاطر بود که در جام جهانی رقابت‌های سنگینی را به او دادند و این به خوبی نشان داد که فغانی از نظر فنی بالاتر از آسیا سوت زد.

پس شما معتقدید فغانی می‌توانست فینال را هم سوت بزند؟

قطعا می‌توانست این کار را بکند. به نظر من اگر یکی از تیم‌های آمریکای جنوبی مثل برزیل می‌توانست به مراحل بالاتر بیاید قطعا فغانی را داور فینال می‌کردند. داوری که بهترین قضاوت‌ها را انجام داد و بدون استفاده VAR و گرفتن تصمیم‌های درست توانست امتیازات خوبی از ناظران به دست بیاورد. البته نباید از کمک‌های فغانی هم غافل شویم. به نظرم فغانی و تیم داوری‌اش کاری کردند کارستان و نتوانستند بعد از حذف تیم ملی نام و پرچم ایران را در آسیا حفظ کنند. به نظرم جای این دو داور عوض شد و فغانی باید فینال را سوت می‌زد و شاید شرایط سنی داور آرژانتینی و برخی ملاحظات دیگر باعث شد فینال به او برسد.

خیلی ها از کارشناسان گفتند که چون افتتاحیه را به او سپردند به همین خاطر اختتامیه جام هم به داور آرژانتینی رسید؟

این مساله یک قانون نانوشته است. قبلا هم این اتفاق افتاده بود و رزتی از ایتالیا چنین مساله‌ای برایش پیش آمد. به هرحال داوران براساس نمراتی که از سوی ناظران می‌گیرند انتخاب می‌شوند اما شاید برای اروپایی‌ها یک افت بود که داوری از آسیا فینال را قضاوت کند. به هرحال در این تصمیم‌گیری‌ها علاوه بر کمیته‌های داوری قاره‌ها و فدراسیون‌ها خود دبیر و رییس فیفا هم جزو تصمیم‌گیرندگان هستند.

و اینکه در این گیرودار خبر آمد که گویا فغانی قرار است بعد از جام جهانی از دنیای داوری خداحافظی کند.

من بعید می‌دانم که فغانی در این فضای مهیا که حالا فیفا شرط سن را هم برداشته است چنین تصمیمی بگیرد. به نظرم اگر او چنین تصمیمی گرفته باشد یعنی مشاوران خوبی نداشته است. هنوز بازی‌های بزرگی در دنیا وجود دارد که فغانی می‌تواند در آنها قضاوت کند و هنوز به حضور این داور احتیاج است. باید فغانی بماند تا امثال فغانی‌ها ساخته شود تا این خلاء به جامعه داوری ما ضربه نزند. با این حال یکی از این مسایل که به تربیت یک نسل و ادامه کار فغانی‌ها کمک می‌کند حمایت از جامعه داوری است که مردم حالا قدرت و کیفیت آنها را باور کرده‌اند. جام جهانی درس بزرگی برای ما بود که به جای فحاشی و نقدهای غیرمنصفانه با حمایت بتوانیم چنین افتخارآفرینی در دنیای فوتبال داشته باشیم. چقدر به همین علیرضا فغانی ایراد گرفتند و به او توهین شد اما حالا همه از او حمایت می‌کنند و اگر بازگردد شاید این رفتار دوباره تکرار شود. باید از نظر فرهنگی و رفتارهای اجتماعی شرایط را عوض کنیم و نگذاریم این چنین امتیازهایی در فوتبال کشورمان به راحتی سوزانده شوند.


انتهای پیام/

 
منبع : روزنامه گل

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر